Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mieszko Stary - panowanie i polityka

Bolesław Kędzierzawy, Jan Matejko

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mieszko Stary, podobnie jak Bolesław Kędzierzawy, jako syn Krzywoustego i Salomei, w roku 1138 objął wyznaczoną mu przez ojca dzielnicę wielkopolską, na która składały się ziemie: poznańska, gnieźnieńska i kaliska. Na początku lat 40-tych, z inspiracji matki, wszedł w sojusz z Bolesławem Kędzierzawym, który prowadzić miał do obalenia władzy Władysława – ówczesnego seniora.

Rozpoczęty w roku 1145, rok po śmierci Salomei, konflikt nie był decydujący dla losów władzy, bowiem Władysław obronił się przed atakiem przyrodnich braci. Jednak już rok później Władysław zmuszony był uciekać do Niemiec. Wpływ na to miała zarówno wojna i bunty, ale również klątwa kościelna rzucona przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba ze Żnina.

Władza przypadła Bolesławowi Kędzierzawemu, a Mieszko został bliskim jego współpracownikiem. Przez najbliższych kilkadziesiąt lat Mieszko był w cieniu brata i wraz z nim dzielił sukcesy i porażki (tych było więcej). Do poważnego konfliktu między braćmi doszło dopiero w roku 1166, kiedy to Kędzierzawy, wbrew postanowieniom testamentu księcia sandomierskiego - Henryka, zajął jego ziemie. Prawowity dziedzic Kazimierz Sprawiedliwy wraz z Mieszkiem III zwołali zjazd niezadowolonych możnych w Jędrzejowie,...

Podobne wypracowania