Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tamerlan, Timur Chromy - ekspansja

Spośród pomniejszych emirów międzyrzecza, którzy sprawowali swoją władzę po rozpadzie imperium mongolskiego, do największego znaczenia doszedł w drugiej połowie XIV wieku niejaki Timur. Urodził się on w roku 1336 i pochodził ze mongolskiego plemienia Barlasów (poddanego wpływom tureckim), a jego imię w lokalnym języku oznaczało „żelazo”. W wieku młodzieńczym, w czasie jednej z bitew Timur został ciężko raniony w nogę, przez co przez resztę swojego życia miał widoczne problemy z chodzeniem. Kalectwo to przysporzyło mu z czasem przydomek chromy (lenk), co w zachodnioeuropejskiej literaturze ewoluowało w Tamerlan (Timur Lenk).

Swój zwycięski pochód wojenny Timur rozpoczął w roku 1366 od zdobycia Samarkandy w dzisiejszym Uzbekistanie, którą następnie uczynił centrum administracyjnym tworzonego przez siebie państwa. Miasto w omawianym okresie przeżywało okres swojego najprężniejszego rozwoju i osiągnęło niebywały wręcz poziom kulturalny i architektoniczny.
W roku 1370, po kilkuletniej wojnie domowej, Timur odsunął od władzy swojego dotychczasowego sojusznika – Husejna i objął samodzielne rządy w mongolskim chanacie Czagataja. Jednak nie ogłosił się kontynuatorem tradycji Czagataja (bowiem nie płynęła w...

Podobne wypracowania