Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Operacja Avalanche - Lądowanie pod Salerno (1943 r.)

Po opanowaniu Sycylii, alianci mogli przystąpić do głównego celu swojej ofensywy, czyli desantu na teren faszystowskich Włoch, aby zmusić je do podpisania separatystycznego pokoju, który izolowałby Niemcy w walce ze sprzymierzonymi.

Plan zmasowanej inwazji zakładał równoczesny atak sił alianckich w trzech miejscach w południowej części Półwyspu Apenińskiego. 3 września 1943 r. 8. Armia brytyjska pod dowództwem gen. Bernarda Montgomery’ego przekroczyła przesmyk łączący Sycylię z Italią kontynentalną i opanowała plaże Kalabrii, tworząc pierwszy aliancki przyczółek we Włoszech (operacja „Baytown”). Główne siły aliancki, czyli 5. Armia Stanów Zjednoczonych w ramach operacji „Avalanche” wylądowały sześć dni później w pobliżu miejscowości Salerno (na południe od Neapolu). Dodatkowo, tego samego dnia, brytyjscy spadochroniarze opanowali okolice Tarentu - głównej bazy Włoskiej Marynarki Wojennej (operacja o kryptonimie „Slapstick”). Wszystkie te działania miały na celu możliwie jak najszybsze opanowanie terytorium południowych Włoch oraz stworzenie dogodnego zaplecza do prowadzenia dalszych działań na Półwyspie, w tym najważniejszego szturmu na Rzym.

Opór...

Podobne wypracowania