Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Operacja Avalanche - Lądowanie pod Salerno (1943 r.)

Po opanowaniu Sycylii, alianci mogli przystąpić do głównego celu swojej ofensywy, czyli desantu na teren faszystowskich Włoch, aby zmusić je do podpisania separatystycznego pokoju, który izolowałby Niemcy w walce ze sprzymierzonymi.

Plan zmasowanej inwazji zakładał równoczesny atak sił alianckich w trzech miejscach w południowej części Półwyspu Apenińskiego. 3 września 1943 r. 8. Armia brytyjska pod dowództwem gen. Bernarda Montgomery’ego przekroczyła przesmyk łączący Sycylię z Italią kontynentalną i opanowała plaże Kalabrii, tworząc pierwszy aliancki przyczółek we Włoszech (operacja „Baytown”). Główne siły aliancki, czyli 5. Armia Stanów Zjednoczonych w ramach operacji „Avalanche” wylądowały sześć dni później w pobliżu miejscowości Salerno (na południe od Neapolu). Dodatkowo, tego samego dnia, brytyjscy spadochroniarze opanowali okolice Tarentu - głównej bazy Włoskiej Marynarki Wojennej (operacja o kryptonimie „Slapstick”). Wszystkie te działania miały na celu możliwie jak najszybsze opanowanie terytorium południowych Włoch oraz stworzenie dogodnego zaplecza do prowadzenia dalszych działań na Półwyspie, w tym najważniejszego szturmu na Rzym.

Opór żołnierzy włoskich był znikomy, ponieważ niezwłocznie po pojawieniu się pierwszych oddziałów alianckich w Italii, nowo utworzony w wyniku odsunięcia od władzy Benito Mussoliniego (25 lipca 1943 r.) rząd włoski pod przewodnictwem Pietro Badoglio, w wyniku tajnych rokowań ze sprzymierzonymi podpisał w dniu 3 września 1943 r. (ogłoszony 8 września 1943 r.) rozejm oraz akt kapitulacji, kończący de facto udział Włochów w wojnie po stronie niemieckiej. Broni natomiast nie złożyli żołnierze Wermachtu, którzy swoimi szarpanymi atakami zadali aliantom spore straty, przez chwile nawet zagrażając powodzeniu całej operacji. Ostatecznie, 17 września 1943 r. Niemcy wycofali się na północ na wcześniej przygotowane umocnienia, aby zagrodzić przeciwnikowi drogę do Rzymu - pierwszy etap alianckiej inwazji na Włochy zakończył się powodzeniem.

Podobne wypracowania do Operacja Avalanche - Lądowanie pod Salerno (1943 r.)