Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czym jest dla mnie patriotyzm?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Słowo „patriotyzm” pochodzi z łacińskiego „patria”, które oznacza ojczyznę, ziemię ojców –wspólnotę, która ma być czymś w rodzaju rodzica. Jest to więc pojęcie, które wykracza poza znaczenie państwa jako obszaru o określonym ustroju politycznym itd. Odnosi się ono bardziej do abstrakcyjnego poczucia przynależności jednostek do określonej kultury i zwyczajów.

Dla mnie patriotyzm jest więc głównie owym poczuciem wspólnoty z pewną grupą ludzi, którzy myślą podobnie, mają podobne cele i dążą do utrzymania jedności. Nie oznacza to jednak krytyki indywidualizmu, przeciwnie – uważam, że patriota powinien szanować poglądy innych członków swojego narodu, ponieważ pluralizm rozmaitych koncepcji składa się na obiektywną wizję rozmaitych problemów, a więc jedynie dzięki wsłuchaniu się w zdanie tych, którzy myślą inaczej, można znaleźć drogę do pomagania swojej ojczyźnie.

Patriotyzm oznacza także przywiązanie do ziemi i chęć chronienia jej przed tymi, którzy chcieliby jej zaszkodzić. Nie chodzi tu jedynie o walkę o suwerenność kraju w sytuacji wojny, ale również o dbanie o jego rozwój w warunkach pokoju; tak, aby maksymalnie wykorzystać jego...

Podobne wypracowania