Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Wielki - podboje Aleksandra Wielkiego

Aleksander Wielki, Albrecht Altdorfer

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aleksander Wielki, zwany również Macedońskim - ze względu na władanie Macedonią - wywodził się z dynastii Argeadów, królującej również w Egipcie. Jego życie było krótkie, lecz naznaczone szeregiem znakomitych zwycięstw, dzięki którym uzyskał miano jednego z największych zdobywców w dziejach cywilizacji ludzkiej.

Swoją karierę wojskową Aleksander Macedoński rozpoczął w wieku 18 lat, kiedy to w roku 338 p.n.e. dowodził  pod Cheroneą jazdą przeciw Świętemu Zastępowi - wyśmienitym oddziałom armii tebańskiej. Pokazał się tam jako dobry strateg i wódz, zyskując sobie szacunek.

Dwa lata później, tj. w roku 336 p.n.e. objął tron po Filipie II, o związek z nagłą śmiercią którego był zresztą podejrzewany. Od początku rządów nie tolerował żadnego nieposłuszeństwa. Już w 335 roku p.n.e., gdy zbuntowało się przeciw Macedońskim rządom miasto Teby, Aleksander stłumił bunt szybko i brutalnie, zdobywając miasto, zabijając sporą część jego mieszkańców (około 6 tysięcy osób), a pozostałych biorąc w niewolę. Władca nie oszczędził przy tym i samego miasta, które doszczętnie zniszczył na przestrogę innym polis, sprzeciwiającym się rządom macedońskim.

Rok później, po uporządkowaniu...

Podobne wypracowania