Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura polityczna i jej rodzaje - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kultura polityczna jest pewną orientacją, stanowiskiem człowieka w stosunku do uczestników życia politycznego – partii, instytucji, organizacji, poszczególnych aktów prawnych czy urzędów państwowych, a także  do stosunków między władzą a obywatelami. To stanowisko może wyrażać się poprzez rozmaite czynności lub ich brak, przez przekonania, wyznawane wartości itd.

Wyróżnić można kilka składowych kultury politycznej (podział wg J. Wiatra). Po pierwsze, jest to ogół posiadanych informacji, znajomość faktów politycznych i zainteresowanie nimi. Po drugie – pewne opinie dotyczące dobrego sprawowania władzy, oceny dotyczące funkcjonowania instytucji państwowych itp. Trzecią składową kultury politycznej jest wspólne stanowisko otoczenia społecznego, wypracowane przez lata wzorce zachowań politycznych, które w istotny sposób wpływają na opinie funkcjonującej w społeczeństwie jednostki. Należy także pamiętać o czwartym elemencie kultury politycznej – o emocjach. Polityka jest sferą, która potrafi wywoływać różne emocje, niekiedy bardzo silne. Nienawiść do pewnych polityków czy szacunek dla innych znacznie wpływają na postrzeganie sceny politycznej i polityki jako...

Podobne wypracowania