Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Janusz Korczak - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Janusz Korczak urodził się 22 lipca 1878 roku w Warszawie. Przyszedł na świat w rodzinie z żydowskimi korzeniami. Jego prawdziwe nazwisko to Henryk Goldszmit.

Dzieciństwo Korczaka pełne było smutnych i trudnych chwil. Już jako młodzieniec musiał udać się do pracy i zarabiać, aby pomóc ojcu w utrzymaniu rodziny. Udzielał korepetycji i w ten sposób wpływał na poprawę losu swoich najbliższych. W latach 1886-1897 Korczak pobierał naukę w szkole początkowej Augustyna Szmury. Następnie uczył się w warszawskim gimnazjum. Zdecydował się na studia medyczne, dlatego w roku 1898 został studentem Uniwersytetu Cesarskiego na wydziale lekarskim. Siedem lat później, po zdaniu egzaminów, odebrał dyplom lekarza. W 1907 roku wyruszył do Niemiec, gdzie doskonalił swoje umiejętności, biorąc udział w wykładach dotyczących medycyny.

Całe swoje życie poświęcił innym, także potrzebującym ludziom. Nie założył własnej rodziny, ponieważ jak najlepiej pragnął pełnić obowiązki społeczne. Pracując jako lekarz nie pobierał opłat od ludzi ubogich i nigdy nie odmówił im pomocy. Szczególnie jednak kochał dzieci. Prowadził dom dla sierot, pracował w przytułku dla ukraińskich dzieci, leczył młodzież. Wszystkie lata swojego życia spędził wśród dzieci,...

Podobne wypracowania