Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bezrobocie - Bezrobocie frykcyjne - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bezrobocie frykcyjne jest jedną z odmian bezrobocia, która wyróżnia się pewnymi pozytywnymi cechami dla rynku pracy, a do tego nie wiąże się z dużymi kosztami społecznymi, jakie występują nieraz w przypadku innych typów bezrobocia.

Nazwa bezrobocia frykcyjnego (łac. frictio – tarcie)  jest związana z systematycznym dopasowywaniem, „docieraniem” się rynku pracy i pracowników. W każdym momencie możemy znaleźć osoby, które znajdują się pomiędzy starym a nowym miejscem zatrudnienia, między ukończeniem szkoły a znalezieniem pierwszej pracy. Te osoby tworzą bezrobocie frykcyjne, które jest normalnym stanem gospodarki, występuje zawsze, ale dla poszczególnych osób jest to nieszkodliwy stan przejściowy. Bezrobocie to jest nieuniknione, ponieważ zawsze ktoś przemieszcza się na rynku pracy, zmienia miejsce zamieszkania itp. Nie można go także wyeliminować i występuje w każdym typie gospodarki, niezależnie od stopnia jej rozwoju.

Innymi przykładami osób tworzących bezrobocie frykcyjne są kobiety, które urodziły dziecko i ze względu na jego wychowanie okresowo nie pracują, a także osoby, które wykonują prace sezonowe (w pewnej części roku osoby te po prostu nie pracują).

Warto...

Podobne wypracowania