Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Produkcyjność: wiek przedprodukcyjny, poprodukcyjny, produkcyjny. Definicja, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Produkcyjność oznacza możliwość wytworzenia przez poszczególną osobę pewnego dochodu, pracująca jednostka bowiem przeznacza energię na wytworzenie dóbr materialnych i niematerialnych. Ze względu na fakt istnienia produkcyjności możemy wyróżnić trzy grupy ludności: przedprodukcyjną, produkcyjną i poprodukcyjną.

Pierwsza grupa ludzi – w wieku przedprodukcyjnym – to osoby w wieku do 18 lat. Osoby te podlegają obowiązkowi szkolnemu do osiemnastego roku życia (w Polsce), więc oczywiste jest, że większość swojego czasu poświęcają nauce, a nie pracy. W związku z tym ich produkcyjność jest bardzo niewielka.

Inną grupę stanowią osoby w wieku poprodukcyjnym, czyli osoby, które osiągnęły wiek emerytalny ustalony prawem danego kraju (w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Osoby te otrzymują od państwa emerytury i jeśli chcą, mogą dalej pracować. Ze względu jednak na pewne problemy pojawiające się w związku z wiekiem, ich produkcyjność jest stosunkowo nieduża.

Właściwą, najbardziej dochodową dla gospodarki grupę stanowią osoby w wieku produkcyjnym (produktywnym) mieszczące się w przedziale wiekowym od 18 lat do 60 (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Grupę osób w wieku produkcyjnym można podzielić ponadto na dwie części:...

Podobne wypracowania