Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rodzaje bezrobocia - Bezrobocie sezonowe - definicja, charakterystyka, przykłady

Bezrobocie, będące zjawiskiem nadwyżki podaży na pracę (dużo ludzi jest chętnych i zdolnych do pracy) nad zapotrzebowaniem na pracowników, możemy dzielić według różnych kryteriów. Jednym z nich jest czas trwania – okresowy wzrost bezrobocia w skali roku. Jeśli wskaźniki bezrobocia wzrastają corocznie w pewnych miesiącach roku, a w innych wyraźnie maleją, mamy do czynienia z bezrobociem sezonowym.

Bezrobocie sezonowe nie dotyczy wszystkich zawodów. Wręcz przeciwnie. Odnosi się ono głównie do zawodów wymagających dobrej pogody, takich jak rolnictwo czy też budownictwo. Wiosną, latem, wczesną jesienią – jest duże zapotrzebowanie na pracowników w rolnictwie czy budownictwie, wtedy bowiem praca jest najbardziej efektywna.

Innym przykładem bezrobocia sezonowego może być kilkumiesięczne nawet pozostawanie bez pracy corocznych absolwentów. Absolwenci kończą zwykle szkoły i uczelnie w okolicach czerwca – przez pierwsze tygodnie, miesiące mogą być oni bezrobotni, aż do czasu gdy odnajdą się na rynku pracy.

Z sezonowością są również związane: branża turystyczna i usługi w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie Ze względu na fakt, że zdecydowana większość osób wybiera się na urlopy w ciepłej części roku, wtedy też wzrasta zapotrzebowanie na pracowników w turystyce, kwitną także rozmaite usługi: restauracje, sklepy, agroturystyki; często zawieszają one działalność w miesiącach jesienno-zimowych.

Z powyższych przykładów wyłania się obraz bezrobocia sezonowego jako nasilającego się w półroczu zimnym, a zmniejszającego się latem. I rzeczywiście – w wielu przypadkach tak właśnie jest. Istnieją jednak wyjątki. Duże znaczenie dla usług i produkcji ma bowiem okres przedświąteczny. Konsumpcja rośnie wtedy tak szybko, że wzrasta zapotrzebowanie na pracowników – bezrobocie wtedy czasowo, ale zauważalnie, spada.

Podsumowując, bezrobocie sezonowe może dotyczyć różnych branż, przede wszystkim jednak dotyczy zawodów wymagający korzystnych warunków atmosferycznych. Ten rodzaj bezrobocia występuje stale w gospodarce, państwo nie może go całkowicie usunąć, może jedynie dążyć do zminimalizowania negatywnych skutków wzrostu bezrobocia po miesiącach letnich.

Podobne wypracowania do Rodzaje bezrobocia - Bezrobocie sezonowe - definicja, charakterystyka, przykłady