Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rodzaje bezrobocia - Bezrobocie sezonowe - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bezrobocie, będące zjawiskiem nadwyżki podaży na pracę (dużo ludzi jest chętnych i zdolnych do pracy) nad zapotrzebowaniem na pracowników, możemy dzielić według różnych kryteriów. Jednym z nich jest czas trwania – okresowy wzrost bezrobocia w skali roku. Jeśli wskaźniki bezrobocia wzrastają corocznie w pewnych miesiącach roku, a w innych wyraźnie maleją, mamy do czynienia z bezrobociem sezonowym.

Bezrobocie sezonowe nie dotyczy wszystkich zawodów. Wręcz przeciwnie. Odnosi się ono głównie do zawodów wymagających dobrej pogody, takich jak rolnictwo czy też budownictwo. Wiosną, latem, wczesną jesienią – jest duże zapotrzebowanie na pracowników w rolnictwie czy budownictwie, wtedy bowiem praca jest najbardziej efektywna.

Innym przykładem bezrobocia sezonowego może być kilkumiesięczne nawet pozostawanie bez pracy corocznych absolwentów. Absolwenci kończą zwykle szkoły i uczelnie w okolicach czerwca – przez pierwsze tygodnie, miesiące mogą być oni bezrobotni, aż do czasu gdy odnajdą się na rynku pracy.

Z sezonowością są również związane: branża turystyczna i usługi w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie Ze względu na fakt, że zdecydowana większość osób wybiera się na urlopy...

Podobne wypracowania