Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rodzaje bezrobocia - Bezrobocie technologiczne - definicja, przyczyny, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bezrobocie jest patologiczną sytuacją na rynku pracy – kiedy liczba osób szukających zatrudnienia przewyższa zapotrzebowanie na pracowników. Możemy wyróżnić kilka rodzajów bezrobocia. Jednym z nich jest tzw. bezrobocie technologiczne.

Z bezrobociem technologicznym mamy do czynienia w sytuacji, kiedy ze względu na zmiany technologiczne, dotyczące zwykle wprowadzenia maszyn lub ich ulepszenia, dochodzi do zmniejszenia koniecznej liczby pracowników. Innymi słowy – dochodzi do unowocześnienia i wzrostu produkcji, który przebiega jednocześnie ze spadkiem zatrudnienia. Bezrobocie technologiczne ma zwykle charakter tymczasowy, gdyż zwolnieni pracownicy mogą poszukiwać pracy w innych miejscach.

Historycznie ważnym przykładem zagrożenia bezrobociem technologicznym jest ruch tzw. luddystów z początków rewolucji przemysłowej w Anglii (początek XIX wieku). Luddyści byli grupą rzemieślników, tkaczy, którzy ze strachu przed utratą zatrudnienia niszczyli świeżo wprowadzone krosna mechaniczne. Radykalny ruch społeczny luddystów został opanowany dopiero wtedy, kiedy za niszczenie krosien parlament brytyjski wprowadził karę śmierci.

Współcześnie bezrobocie technologicznie można...

Podobne wypracowania