Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Olbracht - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jan Olbracht przyszedł na świat 27 grudnia 1459 r. w Krakowie. Był trzecim synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki z Habsburgów. Jego drugie, nietypowe dla polskiego języka imię – Olbracht – zostało najprawdopodobniej nadane przez matkę, która w ten sposób chciała uczcić swego ojca – Albrechta II Habsburga.


Dzieciństwo Jana Olbrachta minęło pod czujnym okiem Jana Długosza, u którego wychowywali się i pobierali nauki także pozostali synowie króla. Głównymi umiejętnościami, jakie zdobywali podczas edukacji u kronikarza były: posługiwanie się językiem polskim, łaciną oraz zapoznanie się z historią.

Około roku 1474 trzeci potomek pary królewskiej zakończył proces zdobywania dalszej wiedzy i zaangażował się w prowadzenie polityki wraz z ojcem. Zaczynał od spraw naprawdę drobnych, takich jak np. uczestnictwo w sejmach. Okazję do wykazania się miał dopiero w okresie 1486–1490. Wtedy to został namiestnikiem królewskim na Rusi, gdzie odniósł swoje pierwsze militarne zwycięstwo – w drugim roku pełnienia swej funkcji pokonał Tatarów w bitwie pod Kopystrzynem. Następnie rozpoczął tworzenie w tym regionie tzw. obrony potocznej, czyli stałych oddziałów...

Podobne wypracowania