Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Historia życia Mahometa - narodziny islamu, posłannictwo oraz nauki proroka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Państwo arabskie, oparte na systemie plemiennym, przeżywało kryzys, który sprzyjał pojawianiu się nowych ideologii, religii i doktryn. W 570 r. w Mekce urodził się Mahomet. W 595 r. Mahomet zaangażował się w przewodnictwo karawan kupieckich, które handlowały z Syrią. Dzięki temu Mahomet poznał swoją przyszłą żonę - Chadidżę, którą poślubił. Mimo różnicy wieku, małżeństwo było udane. Chadidża wspierała męża w trudnych chwilach i pomogła mu w szerzeniu nowej koncepcji religijnej.

Podstawą nowej nauki, którą zaczął głosić Mahomet, była wiara w jednego, wszechpotężnego Boga - Allaha (w języku arabskim znaczy to po prostu Bóg). Nauki Mahometa mówiły, że losu nie można uniknąć, należy służyć Bogu i poddać się jego woli. Stąd nazwa „islam”, a wierni nazwani zostali „muslimin” czyli poddani wobec Allaha. Allah był bogiem surowym i wymagającym bezwzględnego posłuszeństwa. Doktryna islamu zakładała, że wszyscy po śmierci staną przed sądem ostatecznym, przed obliczem Allaha, który osądzi: na złoczyńców czekać miało piekło, a na dobrych raj. Doktryna Mahometa szybko zyskała sobie zwolenników jak i przeciwników. Przeciwnicy widzieli w tej religii atak na stary porządek społeczny, któremu...

Podobne wypracowania