Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Mazowiecki - działalność, dokonania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tadeusz Mazowiecki, znany polski polityk i działacz społeczny, urodził się 18. kwietnia 1927 r. w Płocku. Jest polskim publicystą. Współzałożyciel  i współprzewodniczący partii Unia Demokratyczna i Unia Wolności. Był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem w III odrodzonej RP.

Tadeusz Mazowiecki ukończył w 1946 r. liceum ogólnokształcące w Płocku i rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim, których nigdy nie ukończył. Od 1949 r. działał w stowarzyszeniu PAX, które później uległo podziałowi. Zaczynał swoją karierę w grupie tygodnika „Dziś i Jutro”, później pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego „Słowa Powszechnego”. Był współzałożycielem, a później redaktorem naczelnym wrocławskiego Tygodnika Katolików. W 1955 r. został wykluczony z Pax. W 1957 r. był jednym z założycieli „Klubu Inteligencji Katolickiej”. Klub ten zrzeszał świadomych katolików, aktywnie działających na rzecz katolicyzmu. W 1958 r. założył miesięcznik „Więź”.

W późniejszych latach, 1961–1972, był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji z katolickiej grupy „Znak” zrzeszającej katolików, świeckich ex-członków...

Podobne wypracowania