Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Morze, jego poznanie i eksploatacja w starożytności

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tak jak okiełznanie ognia dało naszym przodkom ogromną przewagę nad innymi gatunkami stworzeń, tak poznanie sztuki żeglowania po morskich bezmiarach sprawiło, że człowiek mógł dotrzeć w najodleglejsze zakątki ziemi, a kultury odległych dotąd społeczeństw mogły spotkać się i wzbogacić.

Nie wiadomo kiedy i w jakim zakątku świata odbyto pierwszą podróż morską - nie zachowały się wystarczająco szczegółowe informacje o dokonaniach azjatyckich, czy amerykańskich żeglarzy. Dysponujemy jednak pośrednimi i bezpośrednimi świadectwami podboju morza, jakiego dokonali pierwsi Europejczycy.

Zaczęło się od Fenicjan, którzy panowali w basenie Morza Śródziemnego między XII w. p.n.e. a VII w. p.n.e. Jako kupcy, stale szukali nowych rynków zbytu, a także dóbr, którymi mogliby handlować. Pod koniec VII w. p.n.e. opłynęli Afrykę, zakładając jeszcze w IX w. p.n.e. swą kolonię, Kartaginę, przyszłego zaciętego antagonistę republiki rzymskiej.

To miasto-państwo stało się bazą wypadową w kierunku Wysp Kanaryjskich, Azorów, Zatoki Gwinejskiej (zachodnia Afryka) oraz, prawdopodobnie, Wysp Brytyjskich. W I w. p.n.e. dotarli do Indii i do Półwyspu Malajskiego.

Jak zostało powiedziane, Fenicjanie traktowali...

Podobne wypracowania