Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kalendarz Majów - historia i znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wraz ze zbliżającym się rokiem 2012 coraz większe zainteresowanie miłośników historii, ale i zwykłych ludzi, wzbudza kalendarz stworzony przez cywilizację Majów. Wszystko za sprawą apokaliptycznych przepowiedni łączonych z tym kalendarzem, który - wybiegając daleko wprzód - kończy się właśnie na 21. grudnia 2012 roku. Jednak to nie jedyna rzecz, która sprawia, że przedmiot ów jest nadzwyczaj interesujący. Sam w sobie stanowi on bardzo ciekawe studium.

Większość współczesnej wiedzy dotyczącej kalendarza Majów czerpiemy ze starożytnych inskrypcji zapisanych hieroglifami. Odczytujemy je przede wszystkim z nielicznie zachowanych kodeksów (np. tzw. „Codex Dresdensis”, czyli „Kodeks Drezdeński”) oraz z kamiennych stel i płaskorzeźb. Najstarszy znany nam zapis pochodzi z tzw. steli 29 w miejscowości Tikál z 292 roku n.e. Najmłodsza to datowana na rok 909 stela z miejscowości Toniná.

Jaki był mechanizm działania kalendarza Majów? Przede wszystkim należy zauważyć, iż składał się on z dwóch cykli: rytualnego i słonecznego.

Cykl rytualny, zwany tzolkin (rok sakralny) wynikał ze sprzężenia sekwencji 20 dni, z których każdy posiadał swoją nazwę, oraz...

Podobne wypracowania