Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Koronacja Bolesława Chrobrego na króla - przebieg, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Panowanie Bolesława Chrobrego, głównie ze względu na szybki rozwój polskiej państwowości, oceniane jest bardzo pozytywnie. Po śmierci ojca, Chrobry szybko rozprawił się z konkurentami do tronu, a później konsekwentnie realizował swe plany. Bilans końcowy jego rządów pozwalał uważać Bolesława Chrobrego za fundatora przyszłego państwa polskiego. Za sprawą dobrze rozgrywanych konfliktów, Chrobremu udało się rozszerzyć terytorium m.in. o Grody Czerwieńskie, Mińsko i Łużyce. Znacząco zreformowana została organizacja wojska i polityka obronna - najazdy niemieckie co rusz napotykały mocno ufortyfikowane grody.

Znacząco wzmocniło się na ziemiach polskich chrześcijaństwo - władca zabiegał o tworzenie biskupstw i nie szczędził środków na budowę kościołów i klasztorów. Ponadto zmianom uległo sądownictwo i skarb państwa. Wszystkich tych zalet nie jest w stanie przyćmić nawet fakt, że Chrobry nie wzbraniał się przed częstym grabieniem i łupieniem terytoriów poddanych (przez co nierzadko dochodziło do buntów ludności).

Świadomy swych sukcesów Chrobry, postanowił sformalizować swą władzę i opatrzyć ją właściwą nazwą. Byłoby to jednocześnie potwierdzenie symbolicznego, bardzo prestiżowego gestu, jakim...

Podobne wypracowania