Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna dwóch róż - bitwa pod Bosworth (1485)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bitwa pod Bosworth z roku 1485 zasługuje na uwagę historyka przynajmniej z kilku zasadniczych względów. Po pierwsze zakończyła ona przeszło trzydziestoletni konflikt o tron angielski zwany Wojną Dwóch Róż, w którym brały udział rody Lancasterów i Yorków. Po drugie przesądziła o zakończeniu ponad trzystuletniego panowania w Anglii dynastii Plantagenetów i rozpoczęła nowy rozdział w dziejach historii tego państwa, w którym władzę sprawowali wybitni przedstawiciele dynastii Tudorów. Po trzecie analiza jej przebiegu prowadzi do niezwykle ciekawych wniosków w sprawie sytuacji wewnętrznej w Anglii przełomu średniowiecza i nowożytności. W końcu nie bez powodu nazywana jest przez historyków wojskowości ostatnią z wielkich średniowiecznych bitew, w której główne działania prowadzone były przez feudalną (bądź najemną) piechotę. Praktycznie wszystkie następne europejskie bitwy rozstrzygane był już przy pomocy ciężkiej jazdy a piechota pełniła w nich rolę jedynie pomocniczą.

Po zamachu stanu dokonanym przez Ryszarda III Yorka w roku 1483, sytuacja wewnętrzna w Anglii daleka była od stabilizacji. Zbrojny bunt możnych, niezadowolonych z metod sprawowania władzy przez nowego króla, prędzej...

Podobne wypracowania