Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Georges Bizet - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Georges Bizet urodził się 25 października 1838 roku w Paryżu. Jego ojciec Adolf Bizet był piosenkarzem i kompozytorem, nie miał jednak wykształcenia w tym kierunku. Matka zaś była siostrą znanego wówczas nauczyciela śpiewu.

Jako dziesięcioletni chłopiec kompozytor rozpoczął naukę w paryskiej szkole muzycznej. Już tam zauważono, że ma on niezwykły talent. Za swoją pracę otrzymywał liczne nagrody. W roku 1855 powstała pierwsza symfonia Bizeta ( Symfonia C). Utwór ten został na wiele lat zapomniany i odkryto go ponownie dopiero w XX wieku. Kompozytor nadal kontynuował naukę i doskonalił swoje umiejętności. W roku 1857 Bizet zdobył stypendium kompozycji muzyki Prix de Rome, które gwarantowało naukę w Rzymie. Mężczyzna wyjechał do tego wspaniałego miasta i pobierał nauki i znanych muzyków. W Rzymie napisał opery "Don Procopio", "Te Deum". To ostatnie dzieło pozwoliło Bizetowi wygrać konkurs Prix Rodrigues. W 1858- 1660 roku kompozytor spędził podróżując po Włoszech. Jego najwybitniejszym dziełem jest bez wątpienia opera Carmen. Akcja tej sztuki rozgrywa się na początku XIX wieku niedaleko Sewilli. Bohaterami są między innymi porucznik, wieśniaczka i torreador. Do dziś opera ta cieszy się niezwykłą popularnością i powstają jej nowe warianty....

Podobne wypracowania