Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Georges Bizet - biografia, życiorys

Georges Bizet urodził się 25 października 1838 roku w Paryżu. Jego ojciec Adolf Bizet był piosenkarzem i kompozytorem, nie miał jednak wykształcenia w tym kierunku. Matka zaś była siostrą znanego wówczas nauczyciela śpiewu.

Jako dziesięcioletni chłopiec kompozytor rozpoczął naukę w paryskiej szkole muzycznej. Już tam zauważono, że ma on niezwykły talent. Za swoją pracę otrzymywał liczne nagrody. W roku 1855 powstała pierwsza symfonia Bizeta ( Symfonia C). Utwór ten został na wiele lat zapomniany i odkryto go ponownie dopiero w XX wieku. Kompozytor nadal kontynuował naukę i doskonalił swoje umiejętności. W roku 1857 Bizet zdobył stypendium kompozycji muzyki Prix de Rome, które gwarantowało naukę w Rzymie. Mężczyzna wyjechał do tego wspaniałego miasta i pobierał nauki i znanych muzyków. W Rzymie napisał opery "Don Procopio", "Te Deum". To ostatnie dzieło pozwoliło Bizetowi wygrać konkurs Prix Rodrigues. W 1858- 1660 roku kompozytor spędził podróżując po Włoszech. Jego najwybitniejszym dziełem jest bez wątpienia opera Carmen. Akcja tej sztuki rozgrywa się na początku XIX wieku niedaleko Sewilli. Bohaterami są między innymi porucznik, wieśniaczka i torreador. Do dziś opera ta cieszy się niezwykłą popularnością i powstają jej nowe warianty. Niestety kompozytor nie zdążył dożyć sukcesu swojego dzieła. Innymi znanymi kompozycjami Bizeta są: „Poławiacze pereł” czy niedokończona opera „Noe”.

W roku 1869 Bizet poślubił córkę swojego dawnego nauczyciela muzyki. Jego wybranka była Geneviev Halevy. Wiadomo jednak, że kompozytor miał nieślubne dziecko z pokojówką w swoim domu rodzinnym. W 1870 mężczyzna wstąpił do Francuskiej Gwardii Narodowej. Po zakończeniu wojny razem z żoną uciekł do miejscowości pod Paryżem, aby uniknąć represji i prześladowań.

Bizet zmarł 3 czerwca 1875 roku w mieście Bougival. Przyczyną śmierci był najprawdopodobniej atak serca, chociaż istnieją też inne hipotezy. Niektórzy badacze twierdzą iż zakażenie paciorkowcem mogło stać się przyczyną zgonu. Kompozytora pochowano na cmentarzu w Paryżu obok ważnych artystów, takich jak sam Chopin.

Podobne wypracowania do Georges Bizet - biografia, życiorys