Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dmitrij Miedwiediew - biografia, życiorys

Dmitrij Miedwiediew (właściwie Dmitrij Anatoljewicz Miedwiediew) urodził się 14 września 1965 w Leningradzie. Wywodzi się z rodziny inteligenckiej. Jego rodzice powiązani byli z wyższymi leningradzkimi uczelniami. Jego matka, Julia Wienimianowna, zajmowała się wykładaniem na Instytucie Pedagogiki imienia Giercena. Ojciec natomiast – Anatolij Afanasiewicz Miedwiediew – był profesorem Leningradzko-Technologicznego Instytutu imienia Lensowieta również w Leningradzie. Jest ich jedynym dzieckiem.

Studiował na Leningradzkim Uniwersytecie Państwowym, na kierunku prawo, które ukończył w roku 1990. Przez następnych dziewięć lat związany był z tymże uniwersytetem, gdyż pracował tam w Katedrze Prawa Cywilnego. Tam też poznał Anatolija Sobczaka, który wykładał prawo cywilne. Niedługo potem rozpoczął współpracę z przyszłym merem Sankt Petersburga w jego sztabie wyborczym. Zapoznał się tam z Władimirem Putinem, który w tych czasach również pracował dla Sobczaka jako przewodniczący komitetu spraw zagranicznych. Współpracowali ze sobą jeszcze przez ponad pięć lat.

Z Putinem poznali się w roku 1991. Miedwiediew pełnił w sztabie wyborczym Anatolija Sobczaka funkcję eksperta prawnego Komitetu Spraw Zagranicznych. Odszedł, kiedy mer przegrał wybory w roku 1996. W roku 1999 został wezwany do współpracy z Putinem, kiedy to Władimir Putin został powołany na premiera Rosji. Miedwiediew pełnił tam funkcję zastępcy szefa administracji rządu Federacji Rosyjskiej. Od tej pory jego kariera polityczna ściśle związana była z awansami Putina. W tych czasach był jednym z najbliższych współpracowników przyszłego prezydenta Rosji. Po objęciu przez Putina fotela głowy państwa (rezygnacja Borysa Jelcyna), Miedwiediew został zastępcą szefa administracji Władimira Putina.

Od roku 2000 jest również członkiem (wiceprzewodniczącym) Rady Nadzorczej zajmującej się kwestiami Gazpromu (największego na świecie koncernu wydobywającego gaz). W roku 2005 polityk uzyskał nominację na wicepremiera Federacji Rosyjskiej. Już w czasie końcowego okresu prezydentury Putina w roku 2007 Miedwiediew został wyznaczony na jego następcę. Jego kandydaturę poparły partie polityczne takie jak: Jedna Rosja (polityczne zaplecze Putina), Sprawiedliwa Rosja (ugrupowanie socjaldemokratyczne), Agrarna Partia Rosji oraz Siła Obywatelska. 2 marca 2008 roku wygrał w wyścigu o fotel prezydenta już w pierwszej turze wyborów. Był zdecydowanym faworytem. Zaprzysiężony został 7 maja 2008 roku. Jest trzecim prezydentem Federacji Rosyjskiej.

W 1993 ożenił się z Rosjanką – Swietłaną Miedwiediewą (Linnik). Mają jednego syna – Ilję. W polityce zagranicznej podjął kilka kontrowersyjnych decyzji, między innymi o ogłoszeniu niepodległości Osetii Południowej i Abchazji. Spotkał się z kilkoma najważniejszymi władcami państw europejskich: z Angelą Merkel (kanclerzem Niemiec), Barackiem Obamą (prezydentem Sanów Zjednoczonych). Gościł także w Polsce podczas pogrzebu Marii i Lecha Kaczyńskich (po katastrofie polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem).

Po katastrofie z polskimi delegatami na pokładzie samolotu, Miedwiediew powołał jeszcze tego samego dnia specjalną komisję, na czele której stanął Władimir Putin. Ma ona badać wszelkie przyczyny katastrofy. Miedwiediew uważany jest za polityka, który kontynuuje i realizuje zamierzenia Władimira Putina, pozostając jednocześnie w jego cieniu. Oficjalnie nie należy do żadnej partii politycznej. Prowadzi równie chłodną politykę w stosunku do Polski, co jego poprzednik.

Podobne wypracowania do Dmitrij Miedwiediew - biografia, życiorys