Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konserwatyzm - koncepcja człowieka w konserwatyzmie. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konserwatyzm – jak każdy nurt społeczno-polityczny – bardzo skupia się na człowieku. Człowiek jest dla konserwatyzmu niezwykle ważny, stanowi element społeczeństwa i jest wyrazem wartości panujących społeczeństwie. Konserwatyzm zdaje sobie jednak sprawę, że człowiek nie zawsze jest dobrotliwy i nie zawsze też wie, co jest dla niego samego dobre. Stąd też konserwatyzm dyktuje człowiekowi, do jakich wartości ma się zwracać, jakie ideały i tradycje są w stanie pomóc mu w podejmowaniu życiowych decyzji.

Człowiek – według myśli konserwatywnej – nie potrafi oceniać racjonalnie swoich decyzji, musi więc skupić się na wartościach, które mu tę decyzję nasuną. Dlatego też konserwatyzm przedstawia człowiekowi wartości jako punkt odniesienia, tymi wartościami są – rodzina, naród, religia, a także wiara i państwo. Instytucje, takie jak państwo czy rodzina, są gwarantem spokoju i porządku, które dla człowieka powinny być najważniejsze. Społeczeństwo musi być zbudowane według ściśle określonych zasad, musi więc obowiązywać hierarchia, zwierzchnictwo elit na resztą. Człowiek musi więc dla jego własnego dobra podporządkować się wartościom, które stanowią niepodważalny dogmat w idei konserwatywnej.

Wychowanie człowieka...

Podobne wypracowania