Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chrześcijańska demokracja - koncepcja państwa. Opracowanie

Idealnym ustrojem chrześcijańskiej demokracji jest demokracja, która – według zwolenników koncepcji – powinna funkcjonować w państwie jako naturalny i niezmienny ustrój. Państwo musi być silne i stanowcze, nie może jednak nazbyt ingerować w życie obywateli. Demokracja parlamentarna jest więc idealna dla chadecji.

Oprócz parlamentaryzmu ważnym elementem tejże demokracji jest rozwój samorządów terytorialnych. Państwo idealne według chadeków to takie, w którym obywatele rzeczywiście mają wpływ na rządy i na to, kogo wybierają. Obywatele posiadają prawa wyborcze, prawa polityczne, które sprawiają, że są zadowoleni ze swoich wyborów. Państwo winno zapewniać pluralizm, który daje możliwość działania i zrzeszania się w różnego rodzaju inicjatywy. Państwo z kolei ma obowiązek zapewnić obywatelom spokój, bezpieczeństwo i ład.

Chadecy akceptują własność prywatną, a w gospodarce stworzyli ideę społecznej gospodarki rynkowej. Państwo nie może jednak całkowicie odsunąć się od działalności przedsiębiorców, musi czasem ingerować, zwłaszcza w sferze socjalnej, gdzie musi zarządzać podziałem dóbr dla wszystkich obywateli.

Chrześcijańska demokracja nie ma spójnego modelu i wizji pastwa, jej poglądy zmieniają się wraz z upływem czasu i są bardzo często aktualizowane. Niektóre partie chadeckie wspierają ideę separacji Kościoła od państwa, co jeszcze dawniej było wręcz nierealne. Cały czas jednak chadecja opiera swoją wizję na chrześcijańskiej etyce i bardzo chętni korzysta z dorobku filozofii chrześcijańskiej – Civitas Dei itp.

Podobne wypracowania do Chrześcijańska demokracja - koncepcja państwa. Opracowanie