Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Naddniestrze - Konflikt naddniestrzański - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Naddniestrze to nazwa nieuznawanego przez społeczność międzynarodową, ale suwerennego państwa, które powstało z oderwania się wschodniej części Mołdawii. Teren położony jest pomiędzy Dniestrem a Prutem. Do 1989 roku Naddniestrze było częścią Mołdawskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Po rozpadzie ZSRR na mapach Europy oraz Azji zaroiło się od nowym państw. Wiele z nich swój początek wywalczyło na drodze zbrojnego konfliktu.

Podobnie było z Naddniestrzem – zaognienie sytuacji pojawiło się w latach 1989-1990, a przyczyniło się do tego forsowane przez niektóre siły polityczne Mołdawii planu powtórnego zjednoczenia z Rumunią a także próba wprowadzenia języka rumuńskiego do urzędów (na miejsce języka rosyjski pełniącego dotychczas w Mołdawii rolę języka urzędowego). W odpowiedzi na ogłoszoną,23 czerwca 1990 roku przez Mołdawię deklaracje o suwerenności oraz dla ochrony własnych interesów gospodarczych separatyści naddniestrzańscy (w głównej mierze ludność rosyjskojęzyczna, stanowiąca ponad połowę populacji tego terytorium) dokonali secesji. Natomiast 2 września powołali do życia Naddniestrzańską Republikę Mołdawską (NRM).

Z czasem nowa republika wyłoniła w wyborach własny (prorosyjski) parlament i prezydenta....

Podobne wypracowania