Naddniestrze - Konflikt naddniestrzański - opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Naddniestrze to nazwa nieuznawanego przez społeczność międzynarodową, ale suwerennego państwa, które powstało z oderwania się wschodniej części Mołdawii. Teren położony jest pomiędzy Dniestrem a Prutem. Do 1989 roku Naddniestrze było częścią Mołdawskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Po rozpadzie ZSRR na mapach Europy oraz Azji zaroiło się od nowym państw. Wiele z nich swój początek wywalczyło na drodze zbrojnego konfliktu.
Podobnie było z Naddniestrzem – zaognienie sytuacji pojawiło się w latach 1989-1990, a przyczyniło się do tego forsowane przez niektóre siły polityczne Mołdawii planu powtórnego zjednoczenia z Rumunią a także próba wprowadzenia języka rumuńskiego do urzędów (na miejsce języka rosyjski pełniącego dotychczas w Mołdawii rolę języka urzędowego). W odpowiedzi na ogłoszoną,23 czerwca 1990 roku przez Mołdawię deklaracje o suwerenności oraz dla ochrony własnych interesów gospodarczych separatyści naddniestrzańscy (w głównej mierze ludność rosyjskojęzyczna, stanowiąca ponad połowę populacji tego terytorium) dokonali secesji. Natomiast 2 września powołali do życia Naddniestrzańską Republikę Mołdawską (NRM).
Z czasem nowa republika wyłoniła w wyborach własny (prorosyjski) parlament i prezydenta. Ponadto rozpoczęto przejmowanie kontroli nad mołdawskimi instytucjami. Z tym faktem oraz z secesją najbogatszej części republiki nie mogły pogodzić się władze Mołdawii. Toteż w marcu 1992 roku armia mołdawska próbowała siłą zlikwidować NRM. Ostatecznie separatystyczna republika obroniła się dzięki nieformalnej pomocy Federacji Rosyjskiej. Jednak już 1 kwietnia 1992 roku, po wygaśnięciu ultimatum, w którym żądano rozbrojenia naddniestrzańskich sił zbrojnych, w rejonie Dubossar i Bender wznowiono działania zbrojne. Do najcięższych starć dochodziło w maju i czerwcu.
Dzięki pomocy udzielonej przez armię rosyjską Naddniestrzu udało się ocalić swoją niezależność, zaś Mołdawia musiała wyrazić zgodę na zaprzestanie walk. Porozumienie o przerwaniu ognia podpisane zostało 6 lipca 1992 r. przez prezydentów Rosji i Mołdawii. Porozumienie rozejmowe kończące wojnę w Naddniestrzu weszło w życie 27 lipca. W dużym stopniu zostało wymuszone przez dowódcę 14. armii – gen. Aleksandra Lebiedia – który przypuścił atak na pozycje mołdawskie zagrażające Tyraspolowi (stolicy Naddniestrza).
Od 1992 roku Rosja sprawuje nieformalną pieczę nad Naddniestrzem i utrzymuje tam kontyngent wojskowy – spełniający funkcję sił pokojowych w ramach podpisanego w 1992 roku porozumienia o zawieszeniu broni. Co prawda porozumienie położyło kres przemocy, ale do dnia dzisiejszego nie udało się znaleźć trwałego rozwiązania konfliktu o Naddniestrze.
Podobne wypracowania do Naddniestrze - Konflikt naddniestrzański - opracowanie
- Terroryzm - Metody działania terrorystów. Opracowanie
- Terroryzm - rezolucja 1373 - interpretacja, znaczenie rezolucji. Komitet Antyterrorystyczny ONZ - powołanie Komitetu i jego zadania
- Samorząd terytorialny - zasady funkcjonowania - zasada korporacyjna. Samorząd korporacyjny - opracowanie
- Samorząd terytorialny - Zasady funkcjonowania - zasada decentralizacji władzy. Opracowanie
- Terroryzm - Terroryzm etniczny - definicja, opis, przykłady. Separatyzm - opracowanie zagadnienia
- Terroryzm - Terroryzm lewacki - organizacje i ich charakterystyka, definicja
- Demokratyczna Republika Konga - Wojna domowa w Demokratycznej Republice Konga. Opracowanie
- Deklaracje - Deklaracja brukselska (2002 r.) - cel, treść, znaczenie
- Deklaracje - Deklaracja madrycka (1994 i 2002 r.) - cel, treść, znaczenie
- Deklaracje - Deklaracja z Rio w sprawie środowiska i rozwoju (1992) - 27 zasad. Opracowanie
- Wojna domowa w Nigerii (1966-1970) - przyczyny, przebieg, skutki
- Ekologia - Deklaracja z Johannesburga - geneza, postanowienia
- Kościół - Deklaracja z Balamand - geneza, postanowienia
- Definicja państwa wg Platona - opracowanie
- Definicja państwa wg Jellinka - opracowanie
- Definicja państwa wg Webera - opracowanie
- Zimna wojna - Doktryna Nixona - skutki, znaczenie dla przebiegu zimnej wojny
- Doktryna Nixona - definicja, opracowanie
- Zimna wojna - Doktryna Eisenhowera - skutki, znaczenie dla przebiegu zimnej wojny
- Zimna wojna - Doktryna Chruszczowa - skutki, znaczenie dla przebiegu zimnej wojny