Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Samorząd terytorialny - zasady funkcjonowania - zasada korporacyjna. Samorząd korporacyjny - opracowanie

W Polsce samorząd terytorialny posiada dość zagmatwaną historię. Wynika to z faktu wprowadzenia w państwie po II wojnie światowej komunistycznych porządków. Władze PRL w 1950 r. dokonały likwidacji samorządu terytorialnego ustanawiając Rady Narodowe.

Dopiero w III RP, po 1989 r. samorząd terytorialny stał się przedmiotem regulacji prawnych. Kluczową datą jest rok 1990, gdy uchwalono Ustawę o samorządzie terytorialnym, opartą na zasadzie zrzeszenia. Datą konsolidującą organy samorządu terytorialnego jest rok 1998,  kiedy sejm uchwalił Ustawę o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa. Na ukształtowanie się w III RP samorządu terytorialnego wpływ miała ideologia liberalizmu akcentująca decentralizację organów państwowych.

Meritum niniejszego opracowania stanowi zasada korporacyjna samorządu terytorialnego. Na początku rozważań nad istotą problemu, należy zastanowić się nad definicją słowa „korporacja”. Słowo to w najprostszym sensie oznacza zrzeszenie ludzi. Z tej perspektywy samorząd terytorialny jest także zrzeszeniem ludzi mającym na celu realizację zadań wspólnot regionalno-lokalnych. Definiując samorząd terytorialny, zwykle określa się go jako pewne terytorium. To, oczywiście, prawda,...

Podobne wypracowania