Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Demokratyczna Republika Konga - Wojna domowa w Demokratycznej Republice Konga. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W latach 1994-1995 w Rwandzie doszło do konfliktu zbrojnego, podczas którego miało miejsce ludobójstwa ludności. Rzesze uciekinierów osiedliły się w sąsiedniej Demokratycznej Republice Konga (wówczas funkcjonującej jeszcze po nazwą Zair), pojawili się również żołnierze milicji Hutu, nazywani też Interahamwe. Na miejsce osiedlenia wybrali wschodnie tereny RP Konga. Z tego obszaru dokonywali ataków na teren Rwandy. Wschodnie rubieże Konga zamieszkiwali także wrogo nastawieni do władz kongijskich Tutsi, zwani Banyamulenge.

Pod koniec 1995 roku armia zairska w porozumieniu z Interahamwe dokonały zbrojnej napaści na osiedla Banyamulenge. Podczas napaści dochodziło do licznych masakr na Tutsi, największej dokonano w miejscowości Mokoto. W październiku 1996 roku wyszedł nakaz opuszczenia przez Banyamulenge terytorium Zairu. Dano im na to zaledwie tydzień. W tej sytuacji ludność wszczęła bunt. Wsparcia udzieliły im inne państwa afrykańskie: Rwanda, Angola, Uganda i Burundi. Tym samym rozpętała się wojna, która przeszła do historii jako I wojna domowa w Kongu, a trwała przez dwa lata (1996-1997). Wkrótce powstał Sojusz Sił Demokratycznych na rzecz Wyzwolenia Konga (AFDL), w skład którego weszli członkowie Banyamulenge...

Podobne wypracowania