Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kościół - Deklaracja z Balamand - geneza, postanowienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

30 listopada 1979 roku w Konstantynopolu papież Jan Paweł II i patriarcha Konstantynopola Dymitr I podjęli decyzję o powołaniu do życia Międzynarodowej Komisji Wspólnej do spraw Dialogu Teologicznego między Kościołem rzymskokatolickim a Kościołem prawosławnym, w skład której mieli wejść hierarchowie kościelni i teologowie. 

Miała ona na celu podjąć działania, które zbliżyłyby oba kościoły, m.in. poprzez próby wyjaśnienia spornych kwestii między nimi. Do chwili obecnej odbyło się już kilkanaście jej sesji, m.in. w Patmos, Monachium, Baltimore i Belgradzie. Pierwsze lata działalności Komisji to okres rozmów na temat różnic teologicznych, dopiero na początku lat 90-tych zdecydowano, iż należy skupić się na wypracowaniu drogi do jedności obu kościołów. Na spotkaniu we Freising (1990) poczyniono pierwsze kroki w tym kierunku – uznano, iż uniatyzm nie jest zadowalającą metodą na osiągnięcie jedności. 

Kolejne sesje upłynęły pod znakiem przygotowań do sporządzenia dokumentu, który jasno określiłby te sposoby. Efektem końcowym była wydana na odbywającej się w Libanie w dniach 17–24 czerwca 1993 roku siódmej sesji plenarnej Komisji Wspólnej Deklaracji z Balamand. Dokument zatytułowany...

Podobne wypracowania