Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zimna wojna - Doktryna Hallsteina - skutki, znaczenie dla przebiegu zimnej wojny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zimną wojną określa się konflikt, który miał swoje początki w okresie powojennym (zasadniczo od 1945 roku) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim, który zakończył się w momencie rozpadu ZSRR. Należy jednakże podkreślić, iż przez ponad pięćdziesiąt lat Sowieci stanowili jedyną realną konkurencję w stosunku do USA oraz, jako państwo o zupełnie odmiennym ustroju politycznym i zapatrywaniom na rozwój, mogli zagrażać Amerykanom w aspekcie naukowym, technologicznym i militarnym.

Zimna wojna ze względu na swój zakres terytorialny, który finalnie objął w mniejszym lub większym rozumieniu cały świat, wymusiła niejako na postronnych obserwatorach zajęcie pewnego stanowiska. Problem powojennych Niemiec był jeszcze bardziej skomplikowany ze względu na dokonanie podziału państwa na część kapitalistyczną (RFN) oraz komunistyczną (NRD). Oba państwa dzielił kultowy już w swym znaczeniu mur berliński.

Doktryna przedstawiona przez niemieckiego profesora prawa międzynarodowego oraz propagatora zjednoczenia Europy, W. Hallsteina, postulowała wyłączne prawo do reprezentacji obywateli niemieckich na arenie międzynarodowej przez polityków RFN. Teoria ta nie została zaakceptowana przez władze NRD za wiążącą. W myśl głównych...

Podobne wypracowania