Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Deklaracja - deklaracja lizbońska - geneza, postanowienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zagadnienie relacji pacjent-lekarz podejmowane było wielokrotnie przez różnego typu organizacje. W 1948 roku wprowadzono Deklarację genewską, która jest nową wersją przysięgi Hipokratesa, w 1964 roku Deklaracja Helsińska uregulowała kwestie związane z przeprowadzaniem badań medycznych na ludziach, wreszcie w 1996 roku światło dzienne ujrzała Europejska Konwencja Bioetyczna. Innym ważnym dokumentem związanym z kwestią etyki w medycynie jest Deklaracja Praw Pacjenta, od miejsca jej opublikowania zwana także Deklaracją lizbońską. Została ona wydana przez Światową Organizację Zdrowia w 1981 roku.

Dokument ten jest zbiorem praw pacjenta, które mu się należą podczas opieki medycznej i które powinny być przestrzegane przez lekarzy. Najważniejszym wnioskiem płynącym z deklaracji jest stwierdzenie, iż jednym z podmiotów w systemie opieki medycznej jest pacjent – lekarze i osoby związane z leczeniem powinni działać przede wszystkim dla jego dobra, przy czym jednocześnie zgodnie z własnym sumieniem. Od tej pory leczonym przyznano prawa równorzędne z leczącym. W pierwszym paragrafie dokumentu podkreślono, iż należy zwalczać przejawy dyskryminacji w lecznictwie. 

W dalszych częściach tekstu podjęto takie zagadnienia jak...

Podobne wypracowania