Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Doktryna Nixona - definicja, opracowanie

Doktryną Nixona nazywana jest doktryna utworzona przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, Richarda Nixona. Funkcjonuje również pod nazwą doktryny Guam, której nazewnictwo jest ściśle powiązane z obszarem terytorialnym, na którym została przez Nixona ogłoszona. Teoria została przekazana większemu gronu odbiorców 25 lipca 1969 roku i była wynikiem procesów militarnych i społecznych zachodzących w Stanach Zjednoczonych. Bezpośrednią przyczynę stanowiło sukcesywne zgromadzanie wojsk amerykańskich w Indochinach. W szczytowym okresie liczba żołnierzy USA na tym terenie wynosiła około pół miliona wojskowych.

Przemiany społeczne w USA były związane z nieustannie wzrastającymi kosztami wymuszanymi poprzez aktywną partycypację militarną Amerykanów na terenie Indochin. Negatywne odczucia obywateli wiązały się również z postępującym zaangażowaniem wojsk USA w Wietnamie. Doktryna miała stanowić odpowiedź na wątpliwości i nastroje w społeczeństwie amerykańskim. Mówiła ona, iż Stany Zjednoczone przyłożą należytą uwagę i staranność do wypełniania swoich zobowiązań traktatowych oraz, zgodnie z tymi zapewnieniami, zagwarantują wsparcie w aspekcie wojskowym i gospodarczym wobec swych sojuszników. Partnerzy traktatowi powinni z kolei przyrzec, iż w przypadku ewentualnego zagrożenia militarnego sami zapewnią własnemu państwu podstawowy zakres obrony narodowej. Na obszarze Południowego Wietnamu przyniosło to jedynie krótkotrwały skutek, z powodu szybkiej reakcji wojsk komunistycznych w dwa lata później.

Oprócz rejonu Indochin doktryna prezydenta Nixona, której głównym celem było zredukowanie bezpośredniego udziału militarnego wojsk Stanów Zjednoczonych w konfliktach zbrojnych, została zastosowana także na Bliskim Wschodzie. Przejawiło się to w nieograniczonych możliwościach wojsk Arabii Saudyjskiej oraz irańskich do zakupu broni od Amerykanów.

Doktryna Nixona w swych założeniach mówiła o konieczności zmniejszenia zaangażowania w aspekcie militarnym na rzecz dialogu międzynarodowego, wspólnych traktatów i układów państw zainteresowanych. Rozpoczęła ona okres tak zwanego odprężenia w czasie zimnej wojny.

Podobne wypracowania do Doktryna Nixona - definicja, opracowanie