Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Doktryna Nixona - definicja, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Doktryną Nixona nazywana jest doktryna utworzona przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, Richarda Nixona. Funkcjonuje również pod nazwą doktryny Guam, której nazewnictwo jest ściśle powiązane z obszarem terytorialnym, na którym została przez Nixona ogłoszona. Teoria została przekazana większemu gronu odbiorców 25 lipca 1969 roku i była wynikiem procesów militarnych i społecznych zachodzących w Stanach Zjednoczonych. Bezpośrednią przyczynę stanowiło sukcesywne zgromadzanie wojsk amerykańskich w Indochinach. W szczytowym okresie liczba żołnierzy USA na tym terenie wynosiła około pół miliona wojskowych.

Przemiany społeczne w USA były związane z nieustannie wzrastającymi kosztami wymuszanymi poprzez aktywną partycypację militarną Amerykanów na terenie Indochin. Negatywne odczucia obywateli wiązały się również z postępującym zaangażowaniem wojsk USA w Wietnamie. Doktryna miała stanowić odpowiedź na wątpliwości i nastroje w społeczeństwie amerykańskim. Mówiła ona, iż Stany Zjednoczone przyłożą należytą uwagę i staranność do wypełniania swoich zobowiązań traktatowych oraz, zgodnie z tymi zapewnieniami, zagwarantują wsparcie w aspekcie wojskowym i gospodarczym wobec swych sojuszników. Partnerzy traktatowi...

Podobne wypracowania