Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Deklaracja - deklaracja monachijska - geneza, postanowienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Unijne przepisy i akty regulujące kwestię szkolenia i zatrudnienia pielęgniarek nie mają bogatej historii. Pierwszym ważniejszym dokumentem była Deklaracja Bolońska, która wprowadzała reformę całego szkolnictwa wyższego, w tym także edukacji w zakresie pielęgniarstwa. Drugim wartym wspomnienia aktem jest wydana w 2000 roku Europejska Strategia WHO Kształcenia Pielęgniarek i Położnych. 

Zgodnie z jej ustaleniami, aby wykonywać zawód pielęgniarki bądź położnej należy posiadać tytuł licencjata w tej dziedzinie. Wspomniane programy postulowały również, aby praktyki zawodowe z pielęgniarstwa odbywały się w ośrodkach zdrowia i szpitalach, które mają odpowiednią akredytację, a także, by mogły je organizować wyłącznie uczelnie wyższe. Propozycje zawarte w Deklaracji Bolońskiej oraz w Europejskiej Strategii WHO znalazły się również w kolejnym istotnym dokumencie, mianowicie w Deklaracji Monachijskiej, zatytułowanej „Pielęgniarki i położne na rzecz zdrowia”. Została ona opublikowana i podpisana 17 czerwca 2000 roku przez państwa należące do Światowej Organizacji Zdrowia. 

Deklaracja Monachijska regulowała najważniejsze sprawy związane ze szkolnictwem i pracą w dziedzinie pielęgniarstwa i położnictwa. W pierwszym...

Podobne wypracowania