Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Deklaracja - deklaracja luksemburska - geneza, postanowienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG) i Europejskie Stowarzyszenie Wspólnego Handlu (EFTA) działały obok siebie na kontynencie przez szereg lat. Jednak funkcjonowanie organizacji o podobnych założeniach, kompetencjach i zadaniach sprawiało, iż nie do końca mogły się one rozwinąć, a z czasem stały się dla siebie konkurentami. 

Mimo iż EFTA w założeniach miała mieć zasięg ogólnoświatowy, to w rzeczywistości skupiała się na strefie europejskiej, dublując tym samym kompetencje EWG. Kwestia stworzenia strefy wolnego handlu podejmowana była z obu stron, początkowo bez odpowiednich rezultatów. W miarę rozwoju EWG i EFTA większe znaczenie zyskiwała sobie pierwsza z wymienionych – w latach 70-tych. EFTA straciła dwóch ważnych członków, Wielką Brytanię i Danię, co dodatkowo ją osłabiło. W takiej sytuacji jej pozostali członkowie doszli do wniosku, iż należy zacieśnić współpracę między z Europejską Wspólnotą Gospodarczą, by móc efektywniej egzystować na światowym rynku gospodarczym i poszerzyć swoje rynki zbytu. Tym samym wkrótce podjęto się pierwszych rozmów. We wstępnej fazie zaowocowały one umową ze Wspólnotą Europejską (tak przemianowano EWG w 1993 roku) o stworzeniu „strefy...

Podobne wypracowania