Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Deklaracja - deklaracja ottawska - geneza, postanowienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Deklaracja ottawska (powszechnie nazywana „Konwencją Ottawską”) o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu, podpisana została 3 grudnia 1997 roku. W życie weszła 1 marca 1999 roku. 

Powszechnie traktowana jest jako dopełnienie wcześniejszych ustaleń z 1980 roku, które mieściły się w Protokole II tzw. Konwencji CCW. Jest ona odpowiedzią zwolenników kampanii na rzecz całkowitego zakazu min przeciwpiechotnych w związku z ogromem cierpienia jakie powodują na całym świecie.  

Deklaracja opiera się na tradycyjnych zasadach humanitarnego prawa międzynarodowego. Na samym początku konwencja klarownie wyjaśnia, czym jest mina przeciwpiechotna, ale przede wszystkim wprowadza całkowity zakaz ich stosowania, produkcji oraz obrotu, by zapobiec cierpieniom, jakie ze sobą niesie ich stosowanie. Państwa, które podpisały deklaracje zobowiązały się do bezwarunkowego zaprzestania używania, projektowania, produkowania, przechowywania i obrotu minami przeciwpiechotnymi. Ponadto zobowiązały się do zniszczenia w ciągu 4 lat wszystkich posiadanych min i zapasów, a w okresie 10 lat do zlikwidowania wszystkich min na terenach zaminowanych. W możliwie jak najkrótszym czasie...

Podobne wypracowania