Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Deklaracja - deklaracja pekińska - geneza, postanowienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Walka o równouprawnienie kobiet sięga korzeniami do XIX wieku, wówczas bowiem narodził się ruch feministyczny. Przez kolejne dziesięciolecia panie walczyły o równe szanse w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym, a także o lepszą pozycję na rynku pracy. Wydawać by się mogło, iż postulaty przez nie głoszone zostały zrealizowane już wiele lat temu, jednak kobiety zrzeszone w różnych organizacjach dowodzą, iż w wielu dziedzinach życia nadal panuje dyskryminacja. 

Działania na rzecz równości kobiet obejmują również takie inicjatywy jak organizacja międzynarodowych spotkań na temat praw kobiet. W dniach 4-15 września 1995 roku miał miejsce właśnie taki zjazd – odbyła się wówczas IV Światowa Konferencja w sprawie Kobiet w Pekinie, przy organizacji której zaangażował się ONZ. Udział w rozmowach wzięli przedstawiciele 189 rządów oraz około 5 tys. reprezentantów różnego typu organizacji pozarządowych. Obradowali nad problemem nierówności kobiet i mężczyzn oraz potrzebą działań, które zapewniłyby paniom większy dostęp do życia gospodarczego, politycznego i społecznego. Podczas spotkania zostały opublikowanie dwa ważne akty – Deklaracja Pekińska oraz Platforma Działania...

Podobne wypracowania