Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Deklaracja - deklaracja meksykańska - geneza, postanowienia

Na początku 1945 roku odbyła się w Mexico City Międzynarodowa Konferencja Państw Amerykańskich w Sprawie Wojny i Pokoju, potocznie nazywana również Konferencją Chapultepec. Podczas jej obrad ustalono treść tzw. Deklaracji Meksykańskiej (opublikowana 8 marca), która miała regulować stosunki między państwami Ameryki Północnej.

Zasadniczą część deklaracji stanowi siedemnaście punktów odnoszących się do relacji między krajami amerykańskimi. Już na samym początku zaznaczono, iż wszystkie te państwa mają równy status i posiadają takie same prawa oraz że są państwami wolnymi i suwerennymi, wobec czego żaden inny kraj nie może ingerować w kwestie ich polityki wewnętrznej i zagranicznej. Natomiast w czwartym punkcie deklaracji stwierdzono o nienaruszalności granic państw amerykańskich, co za tym idzie podkreślono, iż o zmianie granic mogą decydować wyłącznie traktaty pokojowe, a nie podboje terytorialne (punkt 5 deklaracji). 

W dalszych częściach aktu sporo uwagi poświęcono kwestii zbrojnych napaści – uznano, iż jakikolwiek akt agresji na któregoś z członków porozumienia oznaczać będzie równocześnie wypowiedzenie wojny pozostałym sygnatariuszom. Państwa amerykańskiej zobowiązały się jednocześnie do nieużywania...

Podobne wypracowania