Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Deklaracje - Deklaracja z Laeken (2001) - geneza, postanowienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W dniach 14-15 grudnia 2001 roku w Laeken miało miejsce posiedzenie Rady Europejskiej dotyczące przyszłości Unii Europejskiej i wyzwań przed nią stojących, między innymi związanych z planami rozszerzenia wspólnoty o nowe państwami oraz z wprowadzeniem jednej waluty. Za pierwszorzędne zadania UE uznano działania mające na celu przystosowanie instytucji unijnych do funkcjonowania po przeprowadzeniu kolejnej integracji europejskiej. Najważniejszym dokumentem utworzonym podczas tegoż spotkania była Deklaracja z Laeken.

Głównym celem Deklaracji z Laeken było stworzenie planu reform, które należało przeprowadzić, by Unia Europejska była „bardziej demokratyczną, przejrzystą i wydajną, a przez to zdolną do sprostania najważniejszym wyzwaniom współczesności”. Próba zreformowania struktur Unii Europejskiej powinna tak je przystosować, by UE mogła sprawnie funkcjonować także po przyjęciu nowych krajów członkowskich. Sygnatariusze oznajmili, iż wzmocnienie instytucji unijnych powinno następować przede wszystkim poprzez zbliżenie do jej obywateli.

Pracami zmierzającymi do zreformowania systemu Unii miał kierować specjalnie do tego celu stworzony Konwent. Jako organ zarządzający projektem miał przygotować strategię rozwoju...

Podobne wypracowania