Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Syria - zamieszki, wojna domowa. Wojna domowa w Syrii (2010-2011) - opracowanie

Władza dyktatorska Hafiz al-Assada trwała w Syrii od 1971 roku, kiedy w wyniku zbrojnego zamachu przejął on władzę w kraju. Przez szereg lat tłumił wszelkie bunty zbrojne i zamachy opozycji. W pewnym momencie musiał nawet zwalczyć bunt własnego brata. Rebelie były pacyfikowane bardzo brutalnie. Udało mu się zachować władzę aż do śmierci w 2000 roku. Rządy w Syrii objął wówczas jego syn Baszar al-Assar.

Na przełomie 2010 i 2011 roku w krajach arabskich doszło do masowych protestów ludności przeciwko reżimom łamiącym prawa obywatelskie i prawa człowieka. Masy protestowały również przeciwko bardzo złej sytuacji gospodarczej i społecznej w swoich krajach. Najpierw doszło do wystąpień na terenie Tunezji (17 grudnia 2010 roku), następnie w Algierii (koniec grudnia 2010 roku), Egipcie (25 stycznia 2011 roku) i wielu innych krajach arabskich. Rozruchy w Tunezji rozpoczęły się po tym, jak jeden z bezrobotnych sklepikarzy na znak protestu przeciwko beznadziejnej sytuacji ludności w kraju dokonał samospalenia. 26 stycznia 2011 roku do podobnego aktu doszło w Al-Hasaka w Syrii – Hasan Ali Akleh podpalił się w ramach antyrządowej demonstracji. Kilka dni później na ulice zaczęli wychodzić inni przeciwnicy Assara – protesty odbywały się m.in. w Damaszku,...

Podobne wypracowania