Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zimna wojna - Doktryna Nixona - skutki, znaczenie dla przebiegu zimnej wojny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Okres zimnej wojny zapisał się wieloma niechlubnymi momentami na kartach historii, zarówno po stronie amerykańskiej, jak i Związku Radzieckiego. Dialog militarny pomiędzy państwami wymuszał także rewolucyjne zmiany w ustawodawstwie stron w aspekcie polityki nie tylko zagranicznej, ale również wewnętrznej. Przejawem takich działań było utworzenie wielu doktryn, sukcesywnie ogłaszanych przez kolejnych prezydentów i polityków po obu stronach konfliktu. Teoria polityczna prezydenta Nixona dotycząca zaangażowania militarnego armii amerykańskiej w konflikty zbrojne nie była pod tym względem wyjątkiem.

Prezydent Richard Nixon ogłosił swoją teorię 25 lipca 1969 roku na wyspie Guam w trakcie konferencji prasowej, wywołanej ogólnym poziomem niezadowolenia prezentowanego przez społeczeństwo USA w związku z aktywnością militarną na obszarze Indochin. Doktryna mówiła o konieczności przestrzegania traktatów międzynarodowych w kwestiach zwalczania komunizmu oraz zapobieganiu jego rozprzestrzeniania wśród państw powiązanych z ZSRR przy jednoczesnym zmniejszaniu aktywności militarnej Stanów na tych obszarach. Nixon postulował, aby zapewnić wsparcie takim krajom w ujęciu militarnym oraz gospodarczym przy zastrzeżeniu, że...

Podobne wypracowania