Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ekologia - Deklaracja z Johannesburga - geneza, postanowienia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po Konferencji w Sztokholmie (1972) i Konferencji w Rio de Janeiro (1992) przyszła kolei na Światowy Szczyt w sprawie Zrównoważonego Rozwoju (tzw. Szczyt Ziemi) w Johannesburgu, który odbył się w dniach 26 sierpnia–4 września 2002 roku. Bywa on również nazywany „Rio + 10”, ze względu na fakt, iż odbył się dziesięć lat po Szczycie Ziemi w Rio. 

Od początku działalności ONZ nie zorganizowano większej konferencji. Do Johannesburga przyjechało około 60 tysięcy delegatów reprezentujących 191 krajów, wśród nich byli również eksperci, politycy, biznesmeni oraz przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych. Obradowano przede wszystkim nad tym, jak osiągnąć zrównoważony rozwój na Ziemi. W krąg zagadnień podejmowanych na szczycie wpisały się również problem zwalczania ubóstwa (a także zmniejszenia konsumpcji na świecie) przy jednoczesnym niedegradowaniu zasobów naturalnych, kwestia równego rozdysponowania zdobyczami globalizacji oraz sprawa gospodarowania rezerwami międzynarodowymi i propagowania odpowiednich wzorców produkcji i spożycia. Próba refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami we wspomnianych kwestiach doprowadziła zgromadzonych do...

Podobne wypracowania