Samorząd terytorialny - Zasady funkcjonowania - zasada decentralizacji władzy. Opracowanie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Historia samorządu terytorialnego w Polsce jest całkiem skomplikowana. Przyczyną tego były gwałtowne zmiany władz państwowych legitymujących się ideologią wykluczającą istnienie samorządów. Gdy w Polsce po II wojnie światowej komuniści ugruntowali swoją władzę, zadecydowali w 1950 r. o likwidacji samorządów terytorialnych. Przywrócenie samorządów stało się możliwe dopiero po uzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1989 r. Warto przypomnieć o najważniejszych ustawach uchwalonych przez sejm, pozwalających na powstanie i funkcjonowanie samorządu. Są to: Ustawa o samorządzie terytorialnym (uchwalona w 1990 roku) oraz Ustawa o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa (uchwalona w 1998 roku).
Tematem niniejszego opracowania jest zasada decentralizacji władzy w samorządzie terytorialnym. Na początku rozważań warto odwołać się do najważniejszej ustawy państwowej, a mianowicie – Konstytucji RP. Jej punkt 1 art. 15 mówi: „Ustrój terytorialny Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia decentralizację władzy publicznej”. Decentralizacja oznacza rozproszenie władzy ogólnopaństwowej poprzez oddanie przez instytucje centralne części swoich uprawnień instytucjom o charakterze peryferyjnym regionalnym, lokalnym. Przywołane słowa konstytucji oznaczają, że ustawa zasadnicza zapewnia samorządom władzę decydowania o sprawach regionalnych i lokalnych, nie mających wpływu na ogół obywateli.
Zasada decentralizacji władzy państwowej została zrealizowana poprzez odpowiedni podział terytorialny. Ustawa o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa ustanowiła podział terytorialny na województwo (jednostkę najwyższą), powiat (pośrednią) i gminę (podstawową). W zasadzie trójstopniowego podziału terytorialnego widzimy istotny wpływ ideologi liberalnej – władza państwowa nie chce ingerować w problemy lokalne, które mogą rozwiązać poszczególne samorządy.
Jednak samorząd terytorialny posiada pewne ograniczenia, o których mówi punkt 1 art. 163 Konstytucji RP. Brzmi on następująco: „Samorząd terytorialny wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez konstytucję lub ustawy dla organów innych władz publicznych”. Powyższa zasada kompetencji generalnej samorządu uniemożliwia przejmowanie zadań samorządowych przez organy rządowe, a samorządom nie zezwala na ingerowanie w sprawy rządu.
Z faktu, iż centralna władza państwowa oddała część swoich praw samorządom, wynika, że w systemie zdecentralizowanym główny i jedyny podmiot działania stanowi miejscowa ludność, posiadająca reprezentantów w organach samorządowych. Reprezentanci zasiadający w organach władzy mają realizować potrzeby mieszkańców. Samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej, będąc organem samodzielnym, posiadającym osobowość prawną. Organem rządowym sprawującym nadzór nad samorządami jest wojewoda.
Decentralizacja władzy w ustroju demokratycznym wpływa na kształtowanie się społeczeństwa obywatelskiego poprzez umożliwianie obywatelom uczestniczenia w życiu politycznym we wspólnotach samorządowych.
Podobne wypracowania do Samorząd terytorialny - Zasady funkcjonowania - zasada decentralizacji władzy. Opracowanie
- Subkultura gotycka - opracowanie. Subkultura gotycka w Polsce
- Subkultura - Emo - co to jest Emo? Definicja, ideologia, styl. Emo jako subkultura
- Subkultura - Techno - definicja, historia, ubiór. Techno jako subkultura
- Gwatemala - wojna domowa w Gwatemali - opracowanie
- Deklaracja - deklaracja sztokholmska - geneza, postanowienia
- Gmina - Jednostki pomocnicze gminy i ich organy - opracowanie
- Kampania wyborcza - definicja, elementy, zasady. Kampania wyborcza 2010 w Polsce - omówienie
- Terroryzm - Metody działania terrorystów. Opracowanie
- Terroryzm - rezolucja 1373 - interpretacja, znaczenie rezolucji. Komitet Antyterrorystyczny ONZ - powołanie Komitetu i jego zadania
- Samorząd terytorialny - zasady funkcjonowania - zasada korporacyjna. Samorząd korporacyjny - opracowanie
- Terroryzm - Terroryzm etniczny - definicja, opis, przykłady. Separatyzm - opracowanie zagadnienia
- Terroryzm - Terroryzm lewacki - organizacje i ich charakterystyka, definicja
- Demokratyczna Republika Konga - Wojna domowa w Demokratycznej Republice Konga. Opracowanie
- Deklaracje - Deklaracja brukselska (2002 r.) - cel, treść, znaczenie
- Deklaracje - Deklaracja madrycka (1994 i 2002 r.) - cel, treść, znaczenie
- Deklaracje - Deklaracja z Rio w sprawie środowiska i rozwoju (1992) - 27 zasad. Opracowanie
- Naddniestrze - Konflikt naddniestrzański - opracowanie
- Wojna domowa w Nigerii (1966-1970) - przyczyny, przebieg, skutki
- Ekologia - Deklaracja z Johannesburga - geneza, postanowienia
- Kościół - Deklaracja z Balamand - geneza, postanowienia