Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Samorząd terytorialny - Zasady funkcjonowania - zasada decentralizacji władzy. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historia samorządu terytorialnego w Polsce jest całkiem skomplikowana. Przyczyną tego były gwałtowne zmiany władz państwowych legitymujących się ideologią wykluczającą istnienie samorządów. Gdy w Polsce po II wojnie światowej komuniści ugruntowali swoją władzę, zadecydowali w 1950 r. o likwidacji samorządów terytorialnych. Przywrócenie samorządów stało się możliwe dopiero po uzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1989 r. Warto przypomnieć o najważniejszych ustawach uchwalonych przez sejm, pozwalających na powstanie i funkcjonowanie samorządu. Są to: Ustawa o samorządzie terytorialnym (uchwalona w 1990 roku) oraz Ustawa o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa (uchwalona w 1998 roku).

Tematem niniejszego opracowania jest zasada decentralizacji władzy w samorządzie terytorialnym. Na początku rozważań warto odwołać się do najważniejszej ustawy państwowej, a mianowicie – Konstytucji RP. Jej punkt 1 art. 15 mówi: „Ustrój terytorialny Rzeczypospolitej Polskiej zapewnia decentralizację władzy publicznej”. Decentralizacja oznacza rozproszenie władzy ogólnopaństwowej poprzez oddanie przez instytucje centralne części swoich uprawnień instytucjom o charakterze peryferyjnym regionalnym,...

Podobne wypracowania