Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna domowa w Nigerii (1966-1970) - przyczyny, przebieg, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Do 1960 roku Nigeria była kolonią brytyjską, od początku uzyskania niepodległości kraj nękały walki wewnętrzne. Charakterystyczne dla tego państwa utarczki między znacznie różniącymi się plemionami wzmogły się po 1960 roku. 

Na podziały etniczne dodatkowo nakładały się różnice religijne – północne regiony zdominowane były przez plemiona islamskie, z których najsilniejsze było Hausa, południe i wschód to strefy wpływów animistów oraz chrześcijan. Spośród pozostałych grup etnicznych należy wspomnieć także o Igbo (wschodnie obszary Nigerii) oraz Joruba (na zachodzie). Początkowo starano się załagodzić stosunki w kraju poprzez rozdzielenie najważniejszych funkcji w kraju pomiędzy przedstawicielami dwu największych plemion – tak więc stanowisko prezydenta otrzymał Nnamadi Azikive (Igbo), a premiera Abukabar Bulewa (Hausa). 

Podjęte kroki nie zdołały jednak zapobiec wybuchowi wojny domowej. Sytuację zaostrzyły zastrzeżenia co do legalności wyborów parlamentarnych. 15 stycznia 1966 roku miał miejsce pucz wojskowy, który doprowadził do przejęcia władzy przez gen. Johnsona Ironisi z plemienia Igbo. To nie zakończyło roszad personalnych, bowiem pół roku później dochodzi...

Podobne wypracowania