Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Definicja państwa wg Platona - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Platon to wybitny grecki filozof, urodzony w 427 roku p.n.e. Jako twórca myśli filozoficznej przyczynił się do ukształtowania współczesnego obrazu tejże dziedziny. Wykreował system idealistyczny.

Platońska koncepcja państwa opiera się na założeniu współistnienia dobra i zła, z czego zło jest wynikiem niewiedzy. Ponadto funkcjonuje podział społeczeństwa na przedstawicieli trzech stanów, które odzwierciedlają istnienie trzech cnót, takie jak stan uczonych, stan strażników oraz stan żywicieli. Pierwszy z nich ma za zadanie zapewnić dostęp do wiedzy w celu sprawowania w sposób właściwy władzy w państwie oraz kierowanie ludem w celu jak największego rozwoju. Strażnicy z kolei dbają o bezpieczeństwo państwa, zarówno w aspekcie zewnętrznym, jak i wewnętrznym, jednocześnie skupiając się na zapewnieniu spokoju obywatelom oraz utrzymaniu pewnej równowagi. Stan żywicieli natomiast ma, zgodnie z tą myślą filozoficzną, zapewnić wysoki poziom zaopatrzenia społeczeństwa w dobra natury materialnej.

W państwie podstawową zasada jest hierarchizacja jego społeczeństwa. Ponadto Platon głosił pogląd, iż kluczowe jest dominowanie arystokracji, która z drugiej strony jest wobec siebie równorzędna, co...

Podobne wypracowania