Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konserwatyzm a rewolucja - Konserwatyzm rewolucyjny. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konserwatyzm od początku swojego istnienia przeciwny był idei rewolucji, wielu badaczy uważa, że to właśnie efekty rewolucji zrodziły myśl konserwatywną. Konserwatyzm nigdy nie popierał rewolucji jako narzędzia zmian, rewolucja zawsze niosła zło i sprowadzała chaos, nie mogła więc z definicji mieścić się w idei zachowawczej, jaką od początku był konserwatyzm.

Istnieje jednak pewien nurt w myśli konserwatywnej, który akceptuje pojęcie rewolucji. Rewolucja konserwatywna, bo tak brzmi jedna z odłamów myśli konserwatywnej, narodziła się w Republice Weimarskiej. Konserwatyści rewolucyjni pomimo wielu sprzecznych ideałów łączyła przede wszystkim chęć odbudowania potęgi narodowej. Cechował ich antymarksizm, nacjonalizm i antyliberalizm.

W latach 30., zwłaszcza w Niemczech, pojawiła się grupa tzw. konserwatystów rewolucyjnych, którzy bazowali na myśli i dorobku politycznym Ernesta Jungera. Konserwatyzm liberalny pod koniec lat 30. XX w. powędrował w stronę narodowego socjalizmu, w którym widział spełnienie pewnych ideałów antycznych i średniowiecznych oplecionych rewolucyjnym charakterem.

Konserwatyzm rewolucyjny stanowił swoiste przeciwieństwo, zawierał w sobie z jednej strony lewicowość i socjalizm, z drugiej zaś...

Podobne wypracowania