Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Anarchizm - co to jest anarchizm? Definicja i założenia doktryny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Anarchizm to idea rozpowszechniona w XIX wieku, postulująca zniesienia władzy państwowej i wszelkich struktur władzy wprowadzonych na zasadzie przymusu. Anarchizm oznacza z greckiego – bez władcy, chaos, bezrząd. Postuluje budowanie społeczeństwa opartego na  równości, wolności i solidarności, bez państwa, władzy, policji i innych struktur przymusowych.

Anarchizm jest nurtem, który bardzo długo się krystalizował. Jego początki sięgają antycznych czasów. Już starożytni filozofowie pisali o anarchii, nikt jednak z nich nie brał pod uwagę anarchizmu jako realnej alternatywy dla panujących ustrojów. Tę myśl upowszechnili i rozwinęli myśliciele socjalistyczny z XIX wieku. Czołowymi przedstawicielami anarchizmu są: Michał Bakunin, Piotr Kropotkin, Pierre Proudhon, Errico Malatesta i Emma Goldman.

Anarchizm jest ruchem raczej niszowym, jednak zawsze znajdywał swoich zwolenników.

Założenia anarchistów to zniesienie władzy państwowej, zastąpienie jej dobrowolnymi zrzeszeniami kolektywami, komunami itp. Sprzeciw wobec kapitalizmu, równość ludzi wobec siebie, ateizm. Anarchizm wywodzi się z socjalistycznej myśli ideowej i od socjalizmu przejął swoją niechęć do religii. Religia dla anarchistów jest kolejną...

Podobne wypracowania