Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konserwatyzm - geneza, historia, przedstawiciele konserwatyzmu i ich poglądy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konserwatyzm powstał na przełomie XVIII i XIX w. jako reakcja na myśl oświeceniową atakującą starą wiarę i porządek. Za twórcę konserwatyzmu powszechnie uważany jest Edmund Burke. Prekursorami idei konserwatywnej byli tacy myśliciele jak Tomasz Hobbes, Dawid Hume czy Jonathan Swift. Wielu badaczy uważa, że konserwatyzm był reakcją na rodzącą się sekularyzację europejskiego społeczeństwa. Nurt oświeceniowy atakował religię, monarchię i stare prawo oparte na moralności chrześcijańskiej. Konserwatyzm powstał więc po to, by zapobiec takim reakcjom.

Konserwatyści odrzucili założenia oświeceniowego racjonalizmu – prymat rozumu, laickość i indywidualizm jednostki. W przeciągu czasu konserwatyzm rozrósł się do poważnej idei politycznej, która z czasem zaczęła tworzyć różne odłamy. Badacze zwracają uwagę, że konserwatyzm nie był  monolitem.

Twórca konserwatyzmu Edmund Burke dał podwaliny pod myśl zwaną dzisiaj konserwatyzmem ewolucyjnym. Burke potępiał rewolucję i jej negatywne aspekty – mordy na arystokracji, ale dostrzegał potrzebę zmian. Burke był Irlandczykiem ale rewolucja francuska miała dla niego bardzo ważne znaczenie, obalała stary porządek. Popierał Francuzów w obaleniu absolutyzmu, natomiast krytykował ich...

Podobne wypracowania