Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nacjonalizm a rasizm - porównanie i charakterystyka postaw społeczno-politycznych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nacjonalizm to pogląd głoszący, że najwyższą wartość jest naród. Naród jest postrzegany jako najważniejsza część społeczeństwa. Bardzo często zdarza się, że nacjonalizm sprowadza się do rasizmu. Rasizm jest poglądem wyznającym wyższość jednej grupy etnicznej nad drugą. Argumenty rasizmu są zazwyczaj słabej jakości i podyktowane są zwyczajnym szowinizmem. Nacjonalizm głosi, że dany naród jest najważniejszy, a tym samym lepszy od innych.

Rasizm może więc okazać się narzędziem promowania nacjonalizmu. Jeżeli nacjonalizm będzie chciał wywyższyć jeden naród nad drugi, skorzysta z argumentacji rasistowskiej. Podobieństwa w tych dwu nurtach są dosyć widoczne - zarówno nacjonalizm, jak i rasizm proponuje supremację jednej grupy nad drugą. Różnica polega jedynie na punkcie odniesienia, dla rasizmu jest to rasa, grupa etniczna, a dla nacjonalizmu jest to naród, narodowość.

Świat zna bardzo wiele przykładów nacjonalizmu, który szedł ramię w ramię z rasizmem – w XX w. można było znaleźć kilka przykładów rasistowskiego nacjonalizmu były to m.in. hitlerowskie Niemcy, Apartheid w RPA czy Ku-Klux Klan w Stanach Zjednoczonych.

Nacjonalizm jest zgodny z rasizmem wtedy, kiedy dotyczy jednorazowego narodu,...

Podobne wypracowania