Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nacjonalizm a szowinizm - porównanie i definicja postaw społeczno-politycznych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nacjonalizm jest ideą, która na pierwszy plan wysuwa naród. Naród jest pojęciem najważniejszym w idei nacjonalistycznej, od tego pojęcia zaczynają się wszelkie rozważania na temat wartości. Nacjonalizm walczy o jedność narodową, niepodległość i wolność narodu. Skrajną formą nacjonalizmu jest szowinizm, czyli idea, która mówi, że państwo narodowe ma prawo do uciskania i ciemiężenia mniejszości narodowych.

Nazwa szowinizm bierze się z francuskiego „chauvinisme” i pochodzi od nazwiska Chauvin, żołnierza napoleońskiego, który był bezgranicznie oddany Napoleonowi. Szowinizm podkreśla znaczenie narodu, rasy i swojej grupy etnicznej. Promuje dyskryminację rasową, narodową i etniczną innych grup w państwie.

Nacjonalizm może przerodzić się w szowinizm i może przyjąć skrajną postać dyskryminacji. To co łączy nacjonalizm i szowinizm to pojęcie narodu. Naród jest punktem wyjścia, w zależności od stopnia realizowanej polityki, może – acz  nie musi – przerodzić się w szowinizm. Szowinizm niekoniecznie odnosić się musi do dyskryminacji rasowej, może również dotyczyć innych grup społecznych, np. starców lub przejawiać się w dyskryminacji ze względu na płeć. Nacjonalizm sprzyja szowinizmowi...

Podobne wypracowania