Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konserwatyzm - Margaret Thatcher - poglądy, reformy i polityka „Żelaznej damy”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Urodzona 13 października 1925 r., Margaret Thatcher była premierem Wielkiej Brytanii i wybitnym politykiem. Z wykształcenia prawnik, Thatcher zasłynęła jako twarda i nieugięta antykomunistka, która w radykalny sposób rozprawiała się ze strajkującymi górnikami. Jej radykalna polityka sprawiła, że zyskała przydomek – „Żelazna dama”.

W sprawach gospodarczych cechował ją liberalizm ekonomiczny, który później przyjął nazwę thatcheryzmu. Thatcheryzm to konserwatywne ujęcie polityki Wielkiej Brytanii, korzystał z myśli konserwatywnej i neoliberalnej. Dodatkowo wspierał się monetaryzmem, czyli myślą ekonomiczną, w której bada się wpływ polityki pieniężnej na dochód narodowy.

Thatcheryzm stał się jednym z wielu oblicz neokonserwatyzmu, łączył więc liberalizm w gospodarce z konserwatywnym ujęciem polityki społecznej. Podstawą thatcheryzmu była Biblia, która stanowiła moralną i duchową ostoję dla każdego człowieka.

Thatcher ograniczyła ingerencję państwa w gospodarkę i odrzuciła keynesowskie pojęcie państwa. Zwracała uwagę, że państwo opiekuńcze nie spełnia swojej roli, że prowadzi do upadku wartości i ambicji obywateli. Margaret Thatcher jako jedyna spróbowała wyciągnąć Wielką Brytanię z...

Podobne wypracowania