Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konserwatyzm tradycjonalistyczny, tradycjonalizm - definicja, charakterystyka, przedstawiciele

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konserwatyzm tradycjonalistyczny powstał w XVIII w. za sprawą Josepha de Maistre, filozofa żyjącego w latach 1753-1821. Konserwatyzm tradycjonalistyczny – jak każdy konserwatyzm – starał się pielęgnować wartości, które uważał za najwyższe: rodzina, naród i wiara. Oprócz tego konserwatyści tradycyjni próbowali wrócić do świata i porządku sprzed rewolucji francuskiej.

Rewolucja francuska obaliła stary porządek i przyczyniła się do marginalizacji uświęconych wcześniej wartości i ideałów. Rewolucja jest największym wrogiem konserwatystów tradycjonalistycznych. Cywilizacja porządku i idealności to cywilizacja sprzed 1789 r., tak uważają konserwatyści tradycjonalistyczni. Konserwatyzm tradycjonalistyczny odwołuje się do tych pojęć, które zanegowała rewolucja francuska. Doniosłość rewolucji francuskiej sprawiła, że stary porządek został obalony raz na zawsze, bezpowrotnie.

De Maistre widział świat w barwach monarchii. Konserwatyzm tradycjonalistyczny atakował liberałów i rewolucjonistów, którzy byli uosobieniem radykalnych i nieokiełznanych zmian, które prowadziły do upadku starych wartości. De Maistre i jego zwolennicy zdali sobie z czasem sprawę, że nie uda im się przywrócić...

Podobne wypracowania