Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konserwatyzm amerykański - definicja, charakterystyka, cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konserwatyzm amerykański, podobnie jak w innych państwach, narodził się za sprawą myśli politycznej Edmunda Burke, irlandzkiego filozofa i polityka. Edmund Burke stworzył podwaliny dzisiejszej myśli konserwatywnej, swoje idee zawarł w dziele – „Rozważania o rewolucji we Francji”. Dzieło to dało początek myśli konserwatywnej na całym świecie.

Konserwatyzm amerykański pojawił się po wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Burke próbował zrozumieć idee wolnościowe Amerykanów, widząc w nich realną alternatywę dla obecnych europejskich społeczeństw.

W amerykańskim konserwatyzmie wyróżniamy dwa główne nurty. Amerykańscy konserwatyści obecnie dzielą się na tzw. neokonserwatystów i paleokonserwatystów.

Neokonserwatyzm nawiązuje do filozofii liberalizmu klasycznego. Neokonserwatyści stanowią grupę, która ewoluowała od skrajnej lewicy wzorującej się na trockistowskich doktrynach do prawicy, tej demokratyczno-imperialnej. Sama nazwa „neokonserwatyzm” miała z początku oznaczać negatywnie postrzeganych zdrajców lewicowego obozu. Neokonserwatyści porzucili idee lewicowe na rzecz nowej doktryny, lokując się gdzieś po prawej stronie obozu politycznego. Termin neokonserwatyzm po...

Podobne wypracowania