Mitologia - charakterystyka Heraklesa
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Herakles był synem Zeusa i królowej Alkmeny, śmiertelniczki. Już od początku swojego życia odznaczał się nadludzką siłą. Zdobył ją dzięki ojcu, który wziął go jako niemowlę do nieba, by ten mógł ssać mleko z piersi Hery. Bogini – której Herakles był „podkładany” bez jej wiedzy – znienawidziła za to herosa i zesłała dwa węże, by go udusiły. Stało się jednak odwrotnie i to Herakles udusił węże, co sprawiło mu ogromną radość.
Jako chłopiec nie chciał się uczyć, co martwiło jego matkę. Wolał kształcić się w strzelaniu z łuku, zapasach i rzemiośle wojennym. Był ulubieńcem bogów. Od Hermesa dostał miecz, od Apolla strzały, od Hefajstosa kołczan, zaś Atena ofiarowała mu pancerz. Był dobrze zbudowany, sprawny fizycznie i niesamowicie silny, a wyglądem przypominał bardziej boga niż człowieka. Imponował odwagą i sprytem, przez co budził strach u innych. Na sławę zasłużył sobie pracowitością, cierpliwością i wytrwałością w dążeniu do wyznaczanych celów.
Wykorzystując swoje zdolności, pomógł wygrać wojnę królowi tebańskiemu, który w zamian ofiarował mu swą córkę za żonę. Odtąd stał się mężem i ojcem. Był wybuchowy, łatwo i bez powodu wpadał w szał. Pod wpływem tak silnych emocji zabił żonę i dzieci. Gdy odzyskał rozum, zrozumiał, jaką straszną rzecz zrobił i sam udał się do wyroczni po pokutę. Odpokutował winę, wykonując dwanaście prac u króla Eurysteusa. Świadczy to o poczuciu winy, jakie musiało się w nim obudzić, gdyż wszystkie prace wykonywał z oddaniem i zaangażowaniem, mając świadomość ich konieczności.
Śledząc jego dalsze losy, można pomyśleć, że pokuta niczego nie nauczyła Heraklesa. Ponownie zabił niewinnego człowieka, który bał się mu oddać swoją siostrę za żonę. Tym razem musiał służyć u królowej Omfalii, gdzie wykonywał kobiece obowiązki. Służba ta okazała się dla niego poniżająca i dużo trudniejsza niż u Eurysteusa. Po tej niewoli pojął za żonę królewnę Dejanirę, która nieświadomie, przez zazdrość, przyczyniła się do śmierci ukochanego męża, dając mu – za namową Hery – szatę nasączoną trucizną.
Herakles, mimo błędów, jakie popełnił, jest postacią pozytywną. Okazał się bowiem herosem, dla którego żadne wyzwanie nie było straszne, a żadne zadanie niemożliwe do wykonania. Jego siły i odwagi niejeden by mu dzisiaj pozazdrościł.
Podobne wypracowania do Mitologia - charakterystyka Heraklesa
- Modernizm a romantyzm - porównanie (podobieństwa i różnice)
- William Szekspir „Romeo i Julia” jako dramat szekspirowski - cechy
- Narracja w „Opowiadaniach” Borowskiego oraz w „Innym świecie” Herlinga-Grudzińskiego
- Sławomir Mrożek „Słoń” - streszczenie opowiadania
- Eliza Orzeszkowa „Dobra pani” - charakterystyka „dobrej” pani
- Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” - charakterystyka Danusi
- Jan Matejko „Rejtan - Upadek Polski” - opis obrazu, interpretacja
- Czesław Miłosz „Ars Poetica” - interpretacja i analiza wiersza
- Dekalog moralny człowieka w czasach zagrożenia – rozwiń temat w oparciu o utwory: „Traktat moralny” Czesława Miłosza, „Przesłanie Pana Cogito” Zbigniewa Herberta, „Dżuma” Alberta Camusa
- Juliusz Słowacki „Pośród niesnasków Pan Bóg uderza” - interpretacja i analiza wiersza
- Hanna Krall - biografia, życiorys
- Tadeusz Borowski - biografia, życiorys
- Panorama społeczeństwa polskiego przedstawiona w „Potopie” Henryka Sienkiewicza
- Mity greckie - uniwersalizm mitów greckich
- Jan Twardowski „O maluchach” - interpretacja i analiza utworu
- Maria Konopnicka „Rota” - intepretacja i analiza wiersza
- Kubuś Puchatek - „miś o bardzo małym rozumku”. Czy to stwierdzenie jest prawdziwe? - A.A. Milne „Kubuś Puchatek”
- Aleksander Kamiński „Kamienie na szaniec” - charakterystyka Alka
- „Folwark zwierzęcy” - Reportaż z wizyty w „Folwarku zwierzęcym” Orwella
- Opowiadanie z frazeologizmami biblijnymi